مراسم رونمایی از فراخوان جشنواره بین‌المللی أنا من حسین برگزار شد

اسفند 15, 1400

مدیرعامل بنیاد بین المللی عاشورا از شخصیت ها، علما، پژوهشگران، موسسات، نویسندگان، هنرمندان و علاقه مندان برای تولید آثار در حوزه امام حسین(ع) و عاشورا خواست تا به میدان بیایند و به روشنگری و تبیین سیره امام حسین(ع) بپردازند.

روابط عمومی جشنواره بین المللی فرهنگی هنری “أنا مِن حسین”:

در سالروز میلاد حضرت سیدالشهداء امام حسین(ع) و طی نشستی رسانه ای که امروز یکشنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۰ در حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی تهران برگزار شد، “دومین جشنواره فرهنگی هنری اهل بیت(ع)” با عنوان “جشنواره أنا مِن حسین” فراخوان گردید.

این جشنواره به همت “بنیاد بین المللی عاشورا” و با مشارکت “مجمع جهانی اهل بیت(ع)”، “حوزه هنری انقلاب اسلامی” و برخی نهادهای علمی، فرهنگی و هنری دیگر برپا خواهد گردید و مدیرعامل بنیاد بین المللی عاشورا در نخستین نشست مطبوعاتی آن از هنرمندان، نویسندگان، پژوهشگران، علاقمندان و نیز مؤسسات مرتبط خواست تا برای تولید آثار در حوزه امام حسین(ع) و فرهنگ عاشورا به میدان بیایند.

* اختری: “جشنواره أنا مِن حسین” در پنج بخش و شاخه های مختلف برگزار می شود

آیت الله «محمدحسن اختری» در ابتدای سخن، ضمن تبریک ایام مبارک ماه شعبان اظهارداشت: شعبان ماه نور، ولایت، امامت و ماه شادی اهل بیت(ع) است. ولادت حضرت اباعبدالله الحسین(ع)، حضرت ابوالفضل العباس(ع)، امام زین العابدین(ع) و حضرت علی اکبر(ع) در این ماه است. تجلی اعظم نور خداوند متعال به ولادت حضرت امام عصر(عج) نیز در نیمه همین ماه است؛ که همه این مناسبت ها را تبریک و تهنیت می گویم.

وی ادامه داد: بنیاد بین المللی عاشورا با همکاری نهادهای دیگر جشنواره “أنا مِن حسین” را برگزار می کند تا از پژوهش ها، استعدادها، ذوق ها و سلیقه های مختلف در جهان در معرفی مکتب امام حسین(ع) بهره مند شویم.

اختری با بیان اینکه “بنیاد بین المللی عاشورا مؤسسه ای غیردولتی و بین المللی است”، تصریح کرد: این بنیاد با هدف ترویج، تبیین و معرفی مکتب حضرت اباعبدالله الحسین(ع) و معرفی عظمت و اهداف بزرگ عاشورا تأسیس شده است.

وی سیره مبارک امام حسین(ع) و مقاومت آن حضرت را دارای نقشی سازنده در جامعه دانست و گفت: بنیاد عاشورا تلاش دارد تا برای معرفی بهتر و عمیق تر پیروان اهل بیت(ع)، آشناسازی بیشتر مسلمانان نسبت به جایگاه و عظمت امام حسین(ع) و نیز معرفی آن امام به غیرمسلمانان قدم های را بردارد.

رییس شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت(ع) با اشاره به لزوم شناساندن مردم جهان با فرهنگ ناب اسلامی اظهار کرد: هم اکنون پنج میلیارد غیرمسلمان در دنیا داریم که از اسلام، قرآن، پیامبر اعظم(ص)، اهل بیت(ع) و مصلح جهانی امام زمان(عج) بی اطلاع هستند؛ که حوزه های علمیه، دانشگاهها و مراکز دینی و فرهنگی باید تلاش کنند تا جهانیان را با این مفاهیم آشنا کنیم.

اختری افزود: همانطور که مقام معظم رهبری (دام عزّه العالی) بارها اشاره کرده اند لازم است تا با زبان گویا، خوب، علمی و منطقی مکتب اسلام را معرفی کنیم؛ و در این میان، نقش عاشورا در سرنوشت امروز بشر را هم برای دیگران تبیین نماییم.

مدیرعامل بنیاد بین المللی عاشورا با تأکید بر تأثیر امام حسین(ع) در هدایت بشریت به سوی خداوند متعال گفت: اگر بتوانیم جاذبه عاشورا را به پیروان ادیان و مذاهب دیگر معرفی کنیم قدم خوبی برداشته ایم؛ همانطورکه بسیاری از افراد، با درک این مسأله متحول شده اند.

آیت الله اختری در بخش دیگری از سخان خود به تبیین نام این جشنواره هم پرداخت و گفت: جمله “أنا مِن حسین” به تعابیر و طرق مختلف در کلام رسول اکرم(ص) نسبت به امام حسین(ع) نقل شده است. در کتب معتبر شیعه و اهل سنت، روایات صحیح و مسلّمی وجود دارد که پیامبر فرموده است: “حسینٌ منّي و أنا مِن حسین – حسین از من است؛ و من از اویم”.

وی تصریح کرد: زندگانی و سیره امام حسین(ع) ابعاد مختلفی دارد. در تاریخ بشر، شخصیت های بزرگ و قهرمانان بزرگی را داریم اما مطمئناً در میان این ها شخصیت ممتاز و قهرمان بزرگ تاریخ که توانست حرکت بی نظیر عاشورا را در تاریخ ایجاد کرد، امام حسین(ع) بود؛ لذا شناخت سیره زندگی حضرت اباعبدالله الحسین(ع) و نقش این امام در ایجاد جامعه بشری صالح و سعادتمند، ضروری است.

رییس شورای عالی دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) “مقابله با تحریفات و تبیین حقایق” را یکی دیگر از اهداف این جشنواره خواند و تصریح کرد: بعضی از معاندین و دشمنان اهل بیت(ع) همواره تلاش می کنند با شبهه افکنی ها در برخی حقایق اسلامی و تاریخی تشکیک و تردید ایجاد کنند؛ لذا وظیفه ما روشنگری است تا غبارهای اموی و یزیدی را از این جریان بزداییم.

وی سپس بخش های پنج گانه این جشنواره را اینگونه معرفی کرد: “بخش سینمایی” با چهار شاخه فیلم کوتاه داستانی، فیلم مستند کوتاه، پویانمایی و فیلمنامه نویسی؛ “بخش شعر” با چهار شاخه شعر کلاسیک، شعر نـو، شعر کودک و نوجوان و نوحه ‏سرایی؛ “بخش آثار مکتوب” در دو شاخه تألیف کتاب و مقاله؛ “بخش محتوای فضای مجازی” با سه شاخه موشن گرافی، پادکست و نماهنگ؛ و “بخش ایده های خاص”.

مدیرعامل بنیاد بین المللی عاشورا “بخش ایده‌های خاص” را مهم و مورد توجه خواند و گفت: ارائه اندیشه‌های نو با پرداخات های هنری ویژه، بیان‌های جدید و زبان‌های مختلف در این بخش مورد تجلیل قرار خواد گرفت.

آیت الله اختری در پایان با دعوت مجدد از مخاطبان این فراخوان گفت: لذا از همه علماء، پژوهشگران، هنرمندان، شاعران، نویسندگان، فیلمسازان و مؤسسات علمی و فرهنگی دعوت می کنیم به میدان بیایند و به این روشنگری بپردازند. منطقی سازی و پرداخت هنری این کلام زیبای پیامبر(ص) که “أنا مِن حسین”، یک گام بلند در جهت این روشنگری است.

* حسینی عارف: جشنواره أنا مِن حسین، ادامه جایزه پیامبر اعظم(ص) است

دبیر “جشنواره فرهنگی هنری أنا مِن حسین” نیز در ابتدای این نشست با تبریک خجسته سالروز میلاد امام حسین(ع) اظهار داشت: به میمنت این عید عزیز، جشنواره فرهنگی هنری “أنا مِن حسین” امروز در چند بخش مختلف فراخوان می شود.

حجت الاسلام و المسلمین «حسینی عارف» ادامه داد: این جشنواره “دومین دوره از جشنواره فرهنگی هنری اهل بیت(ع)” است. اولین دوره این فستیوال در سال های ۱۳۹۲ و ۱۳۹۳ با عنوان “جایزه بزرگ پیامبر اعظم(ص)” برگزار و با استقبال خوبی مواجه شد.

وی ادامه داد: آن جشنواره مصادف با اهانت هایی بود که در غرب از طریق هنرهایی مانند کاریکاتور و فیلم به ساحت مقدس پیامبر اکرم(ص) می شد. در برابر این اقدامات موهن، مجمع جهانی اهل بیت(ع) جایزه بزرگ پیامبر اعظم(ص) را برگزار نمود که با استقبال خوب هنرمندان، فیلمسازان و نویسندگان از سراسر دنیا مواجه شد؛ به طوریکه در گستره ای به پهنای اندونزی تا ایالات متحده آمریکا ۸۹۸ اثر هنری دریافت کردیم.

دبیر “جشنواره أنا مِن حسین” درباره انگیزه برگزاری این جشنواره هم گفت: در این سالهای اخیر شاهد توجه فراوان و بی سابقه ای نسبت به امام حسین(ع) در جهان هستیم. مردم از ادیان و مذاهب مختلف به این حقیقت نورانی متوجه شده اند که تجلی بارز آن در راهپیمایی عظیم اربعین نمایان است که صحنه های باشکوهی فارغ از رنگ و نژاد و مرز و ملیت خلق می شود. بنابراین لازم است فرهنگ عاشورا را هر چه بیشتر به غیر شیعیان و غیرمسلمانان منتقل کنیم. با این هدف جشنواره فرهنگی هنری أنا مِن حسین را کلید زدیم که بر مبنای “تبیین رابطه پیامبر(ص) با امام حسین(ع)” پایه گذاری شده است.

حسینی عارف تقویم برگزاری این جشنواره را هم اینگونه تشریح کرد: فراخوان از امروز ۱۵ اسفند ۱۴۰۰ منتشر می‌شود و آخرین مهلت دریافت آثار ۳۱ شهریور ۱۴۰۱ خواهد بود. بنابراین هنرمندان و شاعران و نویسندگان شش ماه و نیم برای تولید آثار فرصت دارند. مراحل راستی آزمایی، انتخاب و داوری تا ۳۰ دی ماه سال آینده به انجام خواهد رسید و اختتامیه همزمان با دهه فجر ۱۴۰۱ یا ایام شعبان ۱۴۴۴ برگزار می‌شود؛ که امیدواریم به حق حضرت سیدالشهداء(ع) تا آن روز از دست سویه های مختلف ویروس کرونا نجات پیدا کرده باشیم و بتوانیم مراسم اختتامیه با شکوهی داشته باشیم.

دبیر “جشنواره أنا مِن حسین” برگزاری کارگاه‌های مختلف برای کمک محتوایی به نویسندگان و فیلمسازان را از دیگر اقدامات این جشنواره در طول سال آینده اعلام کرد و گفت: مراحل دریافت فرم و ارسال آثار از سایت جامع هنر اسلامی انجام می‌شود.

در پایان این نشست آیت الله اختری مدیرعامل بنیاد بین المللی عاشورا و حجت الاسلام والمسلمین «محمدتقی انصاری» کارگردان و تهیه کننده آثار سینمایی مذهبی از پوستر فراخوان “جشنواره بین المللی أنا مِن حسین” رونمایی کردند که در آن اهداف، مقررات، بخش های مختلف و چگونگی ارتباط با دبیرخانه جشنواره مشخص شده است.

علاقمندان به کسب اطلاعات بیشتر از این جشنواره می توانند با تلفن همراه 09121512263 تماس حاصل نمایند.

………………………..
پایان پیام/ 101

ثبت نظر و نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • Latoya

  you are truly a just right webmaster. The website loading pace is incredible. It seems that you're doing any distinctive trick. Furthermore, The contents are masterpiece. you have done a magnificent task in this topic! Feel free to surf to my webpage ... are shrooms legal in oregon

  2024-03-21 17:58:15

 • Julio

  My spouse and I stumbled over here coming from a different web page and thought I may as well check things out. I like what I see so now i'm following you. Look forward to looking at your web page repeatedly. Also visit my page :: purple amanita mushroom gummies

  2024-03-21 04:16:09

 • Albertina

  This post is truly a nice one it helps new internet users, who are wishing for blogging. My web site - free tiktok followers apps

  2024-02-14 11:36:03

 • Cathy

  Its not my first time to go to see this website, i am browsing this web site dailly and obtain nice information from here every day. Here is my web page - gold ira

  2023-12-26 04:36:57

مطالب مرتبط